Краснолиманський районний архів
Архівний відділ виконавчого комітету Лиманської міської ради
Лиманський районний архів було створено у 1932 році. У 1938 році архів перейменовано на Краснолиманський міський архів.
В роки Великої Вітчизняної війни, під час окупації фонди архіву було повністю втрачено. Архів відновив свою діяльність у лютому 1944 року. З 1944 року по 1980 рік архів функціював, як районний. У 1979 році м. Красний Лиман стало містом обласного підпорядкування. У 1980 році районний архів розділено на два архіви - міський і районний. .
У зв’язку з об’єднанням Краснолиманської міської та Краснолиманської районної рад в єдину Краснолиманську міську раду в листопаді 1988 року було створено міський архів, в зоні комплектування якого знаходяться установи, організації та підприємства районного та міського значення. У 2002 році архів одержав статус архівного відділу Краснолиманського міської ради.
З серпня по грудень 2004 р. в м. Красному Лимані функціонував приватний трудовий архів. У 2005 р. при архівному відділі Краснолиманської міської ради створено структурний підрозділ (трудовий архів), який зберігає понад 12 тис. справ з особового складу 66 ліквідованих установ та підприємств, усіх форм власності, які діяли на території міста.
В 2015 році на території Краснолиманської міської ради створено об'єднану територіальну громаду з центром в місті обласного підпорядкування - Красний Лиман. 12 сільських та селищних рад ліквідовано шляхом приєднання до Краснолиманської міської ради. Архівним відділом від ліквідованих сільських та селищних рад прийнято на збереження документи НАФ у кількості 1335 одиниць збереження, погосподарські книги - 1840 од. збереження та документи з кадрових питань - 1735 справ.
В березні 2016 року Краснолиманську міську раду було перейменовано в Лиманську міську раду.
Архівний відділ Лиманської міської ради забезпечує реалізацію державної політики у сфері архівної справи і діловодства на території міста, координує діяльність органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності з питань архівної справи та діловодства, забезпечує формування Національного архівного фонду документами, що мають місцеве значення, здійснює їх облік та зберігання.
Обсяг фондів:
- 39 фондів — документальні матеріали постійного строку зберігання на 10402 справи за 1943-2015 роки;
- 66 фондів — складають документи з особового складу ліквідованих підприємств, організацій, установ об’єднаної територіальної громади на 12526 справ за 1943-2015 роки.
Документи містять інформацію про соціально-економічний та політичний розвиток міста, висвітлюють роботу органів місцевого самоврядування, установ освіти, охорони здоров’я, культури.
Методичне керівництво та координацію роботи з проведення експертизи цінності документів підприємств, установ і організацій здійснює експертна комісія архівного відділу.
Архівний відділ надає методичну та консультативну допомогу підприємствам, установам і організаціям усіх форм власності з питань архівної справи і діловодства:
- проведення експертизи цінності документів;
- підготовки положень про архівні підрозділи і експертні комісії, інструкцій з діловодства;
- складання номенклатур справ, описів справ, історичних довідок, актів про вилучення документів до знищення;
- підготовки та передавання справ на державне зберігання;
- організації користування архівними документами.
Трудовий архів:
- приймає та забезпечує зберігання документів з особового складу і управлінську документацію, строки зберігання якої не закінчились, ліквідованих установ і підприємств міста;
- за запитами юридичних та фізичних осіб видає архівні довідки, копії, витяги з документів щодо підтвердження трудового стажу та заробітної плати колишніх працівників ліквідованих підприємств;
- надає консультативно-методичну допомогу з питань діловодства та архівної справи відповідальним за архівні підрозділи та діловодство установ та підприємств у зоні свого комплектування.