Про попередження насильства в сім'ї
Насильство в сім'ї — будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю. (ст.1 ЗУ «Про попередження насильства в сім'ї»).
На сьогоднішній день насильство широко розповсюджено в нашому буденному житті. Воно стало настільки звичним, що ми часто і не вважаємо насильство насильством. Ми звикли бачити в засобах масової інформації, на телебаченні і в кінотеатрах, на банерах в мережі Інтернет, різного роду насильство. Стали відноситися до нього спокійно і не помічати його, навіть дехто став вважати, що це норма.
Чи виникали у Вас думки, що декому щастить із батьками, з чудовою сім′єю, з чоловіком? Це не стосується фінансового добробуту, а просто людяних стосунків…Нажаль, іноді це просто наша ілюзія. Зовні ніби все ідеально, благополучна сім′я, а що відбувається всередині, коли людей ніхто не бачить? Це може бути черговий «розбір польотів», який супроводжується жорстокістю, несправедливістю із застосуванням, як це часто буває, стусанів, брутальним хапанням, заламуванням рук чи ще чогось гіршого.
В. Даль трактує термін «насильство» - як «примус, неволя, потреба, силування, сором’язлива дія, образливе, незаконне і свавільне». Насильство є таким же стародавнім, як і саме людство. Насильством наповнені всі сфери людського буття: політичне, економічне, духовне та сімейно-побутове. Воно має вираження у війнах, убивствах, знеціненні життя, пануванні таких явищ, як: антигуманність, агресія, жорстокість.
Нині серед людей надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими членами сім'ї один до одного. Дуже часто ми чуємо, що чоловік б'є дружину, чи батьки б'ють дітей, чи навіть син чи дочка б'є матір…І що є найбільш прикрим у таких ситуаціях, що часто жертви мовчать про вчинення насильства по відношенню до них, бо публічно признатися у такому не хватає духу. Мало хто хоче признатися навіть собі, що це проблема, а комусь іншому - і подавно.
Виходячи із цього існує декілька видів насильства:
- фізичне насильство: побиття, ляпаси, різкі або несподівані удари по різних частинах тіла, небажані дотики тощо;
- сексуальне насильство: згвалтування, здійснення сексуальних дій проти волі партнера;
- психологічне насильство: обвинувачення в божевіллі; штучне створення ситуацій, коли один із членів родини почувається психічно неповноцінним;
- економічне насильство: створення економічної залежності, повний контроль за витратами грошей.
Думка про те, що насильство трапляється лише в проблемних сім’ях, давно стала міфом. Насправді воно має місце і в багатьох, на перший погляд, цілком благополучних сім’ях. Які ж специфічні наслідки жорстокого ставлення до дітей? Сексуальне і фізичне насильство має тривалі наслідки для емоційного благополуччя дитини. Її почуттю власної гідності завдається непоправної шкоди, а страх повторно зазнати подібного ставлення породжує в неї недовіру до оточуючих. Діти, що пізнали людське зло і ростуть в атмосфері, насиченій гнівом і болем, прагнуть ізолюватися від суспільства і можуть виявляти у своїй поведінці підвищену агресивність.
Тому основними завданнями Краснолиманського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є підвищення поінформованості населення про сутність жорстокого поводження з членами сімей, особами, дітьми, його види, прояви та можливі шляхи запобігання приниженню людської гідності.
У зв′язку з цим протягом всього 2013 року проводилася роз’яснювальна робота на батьківських зборах, безпосередньо у сім’ях з попередження жорстокого поводження з дітьми, а з 25 листопада по 10 грудня цього року планується профілактична робота з дітьми та їх сім’ями присвячена «16 дням проти насильства».