Актуальні питання державної реєстрації прав оренди земель сільськогосподарського призначення

warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/artliman/public_html/includes/menu.inc on line 1010.
Дата: 
28.04.2014

Оренда земель сільськогосподарського призначення – своєрідна договірна форма сільськогосподарського землекористування, зміст якої становлять строкове, платне володіння та користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення у межах, встановлених законодавством та договором, що передбачає передачу її власником орендареві, який відповідає вимогам, визначеним законом, для здійснення переважно підприємницької  та іншої діяльності з використанням природних властивостей земель за умови їх раціонального використання.

    Згідно з частиною п’ятою статті 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону. Спеціальним законодавчим актом у сфері орендних відносин, предметом яких виступає земельна ділянка, є Закон України «Про оренду землі». Статтею 13 вказаного Закону України визначено, що договір оренди земельної ділянки – це юридично оформлена у встановленому  законом порядку двостороння угода, за якою орендодавець передає орендареві земельну ділянку у тимчасове оплатне  користування для задоволення його потреб, які визначаються цільовим призначенням орендної ділянки і спрямовані на забеспечення  відповідного виду діяльності за умови раціональності землекористування і охорони земель як з боку орендаря, так і з боку держави, та на інших погоджених умовах.

    За своєю природою договір оренди земельної ділянки є земельно- правовим. Його земельно- правовий характер визначається сутністю та особливостями землі як об’єкта договору.

   Серед договірних умов різної юридичної значимості прийнято виділяти: істотні, звичайні та випадкові ( факультативні).

   Згідно із Законом України «Про оренду землі» ( ст. 15) до істотних умов, необхідних для укладання договору, належать: об’єкт оренди ( кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди ( ст..17); орендна плата ( розмір, індексація, форми платежу, строків та порядок внесення і перегляду та відповідальності за її несплату); умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;  умови  збереження стану об’єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання  земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди  чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених ст. 15 цього Закону є підставою для відмовив державній реєстрації договору оренди, а також визнання договору недійсним відповідно до закону. Відповідно до абзаців шостого та сьомого частини четвертої статті 15 Закону України «Про оренду землі» невід’ємною частиною договору оренди  землі є:

 план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

 кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень ( обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

 акт визначення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості);

акт приймання – передачі об’єкта оренди;

проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Згідно ст. 6 Закону України «Про оренду землі»  право оренди земельної ділянки підлягає державні реєстрації відповідно до закону.

 З 01 січня 2013 року реєстрація права оренди земельної ділянки здійснюється реєстраційної службою Краснолиманського міського управління юстиції. Згідно ч.2 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності є первинним по відношенню до інших речових прав

 ( похідних). Реєстрація похідного права проводиться лише після державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

  12 лютого 2014 року набрав чинності Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868. Відповідно до положень вказаного порядку державну реєстрація речових прав на земельну ділянку, право власності на яку зареєстроване до 01 січня 2013 року органами земельних ресурсів, та не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав, проводиться у спеціальному розділі зазначеного реєстру.

    Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки заявник подає:

  1. Заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ( щодо іншого речового права);
  2. Договір оренди землі,укладений відповідно до законодавства, що діяло на момент його укладання ( його копію. Завірену відповідно до законодавства);
  3. Квитанція про сплату державного мита (51 грн.);
  4. Квитанція про внесення плати за надання витягу (120 грн.).

    Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.

   Відповідно до п.3 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, завірені в установленому порядку.

 

Реєстраційна служба Краснолиманського міського управління юстиції


Fatal error: Call to a member function return_links() on a non-object in /home/artliman/public_html/sites/all/themes/krliman/page.tpl.php on line 144