Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді інформує
Кожній дитині потрібна родина
Тому, хто виріс у рідній сім’ї, важко уявити, що відчуває маленька дитина, яка залишилася без батьків. Майже безпорадна, без підтримки та любові, вона, як пересаджений паросток на палючому сонці, - наодинці із складними життєвими проблемами. Хоч якось компенсувати батьківську турботу намагається держава.
Українською системою державної опіки над дітьми-сиротами та тими, хто залишився без батьківського піклування, передбачено, що з народження до набуття повноліття вони мають можливість бути доглянутими державними закладами, завдання яких – утримання, виховання, навчання та надання професійних навичок. Однак останніми роками змінилися пріоритети державної політики. Перевага надається вихованню дітей-сиріт у родині (усиновлення, опіка, передача на виховання у дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї).
Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає більш актуальною і болючішою темою для нашого суспільства. Особливо тепер, під час глобальної фінансової, енергетичної та соціально - політичної кризи. Очевидним фактом є, що переважна більшість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються в інтернатних закладах. Діти в них, як правило, істотно відрізняються від тих, які виховується в сім’ях, тим, що вони недоотримають батьківського тепла, любові, ласки та турботи. Адже це просто необхідно для гармонійного зростання всебічно розвинутої, духовної та морально стійкої особистості.
За великим рахунком, чужих дітей не буває. Адже, як відомо, вони – наше майбутнє. На жаль, обділені діти, відчуваючи свою неповноцінність і беззахисність, часто зневіряються у справедливості суспільства та сенсі подальшого життя. Тому ми, дорослі, з свого боку маємо докласти максимум зусиль для того, щоб не допустити втрати віри, любові та надії у дітей, яким не пощастило з біологічними батьками.
В Україні цілеспрямовано проводиться значна робота зі створення нової форми державної опіки – інституту прийомної сім’ї. Це надає можливість дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, рости та виховуватися в сім’ї.
Що ж таке прийомна сім’я ?
Прийомна сім’я – це сім’я (або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі), що добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Прийомні діти не мають батьків та інших родичів, які б могли турбуватися про них. Вони мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У таких випадках прийомна сім’я допомагає цим дітям здобути повноцінну родину.
Прийомні діти мають право підтримувати контакти з біологічними батьками та іншими родичами в тому разі, якщо таке спілкування не суперечить інтересам дитини і не заборонено рішенням суду.
Форми стосунків прийомних дітей з біологічними батьками та іншими родичами визначаються органами опіки та піклування за погодженням прийомних батьків. Утримання прийомної дитини в сім’ї фінансується державою. Одному з прийомних батьків виплачується два прожиткових мінімуми на утримання, виховання, навчання, лікування, харчування дитини та грошове забезпечення у розмірі 35 % відрахувань від загальної суми виплат на дітей за виконання обов’язків прийомних батьків. Прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.
Прийомну сім’ю обов’язково відвідує спеціаліст Центру СССДМ, який надає соціальні послуги та консультації. Також проводить бесіди з батьками про прийомну сім’ю, надає поради щодо вирішення деяких загальних та соціальних питань. Крім того, спеціаліст проводить бесіди і з прийомною дитиною, де наодинці з нею він дізнається про її думку та почуття щодо прийомної сім’ї.
Функціонування прийомних регулюється Сімейним кодексом України, законом України «Про охорону дитинства», Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Положенням про прийомну сім’ю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 565 від 26 квітня 2002 року.
Якщо Ви небайдужі до дітей, які потребують батьківської любові, родинного тепла, якщо Ви вирішили створити прийомну сім’ю на базі своєї родини ми завжди чекаємо Вас у Центрі Соціальних Служб для Сім’ї, Дітей та Молоді ( контактний телефон 2-671-96).