Реформування системи органів юстиції у сфері державної виконавчої служби.
У рамках судової реформи держави, громадкість та експерти нині вивчають і обговорюють проекти законів « Про виконавче провадження», « Про державну виконавчу службу та приватних виконавців».
Виконання судових рішень є невід’ємною складовою права на справедливий суд та одним із критеріїв, за якими громадяни оцінюють ефективність і спроможність держави дотримуватися своїх обов’язків.
Серед законодавчих недоліків – відсутність ефективної електронної взаємодії з іншими органами влади щодо можливостей виявлення майна боржників, мораторії на звернення – стягнення на окремі види майна, заборона виконувати рішення щодо окремих боржників тощо.
Міністерство юстиції провело аналіз роботи виконавчої служби, результатом якого стала підготовка проектів законів, які нині винесено на розгляд Уряду. Нині зокрема передбачається впровадження з вересня – жовтня 2015 року в Україні змішаної системи примусового виконання рішення – як державними так і приватними виконавцями.
Така модель працює в більшості європейських країн. Запропоновані в цих документах новели дадуть можливість докорінно реформувати систему примусового виконання рішень судів та забезпечать запровадження в Україні інституту приватних виконавців.
У законопроекті « Про державну службу та приватних виконавців» чітко окреслений порядок набуття професії приватного виконавця, добору кандидатів та отримання ними ліцензії, створення єдиного реєстру боржників з відкритим доступом до його даних. Водночас буде розширено функції програми виконавчого провадження. У майбутньому планується ввести можливість заінтересованим особам надання можливості створення власного віртуального кабінету з усією необхідною для користувача інформацією.
З часом планується інтегрувати систему виконавчого провадження з іншими реєстрами та банківською системою. А електронну перевірку достовірності документів забезпечуватиме наявність QR-коду.
Другий ухвалений Урядом документ стосується реалізації нового пілотного проекту у сфері виконання рішень, а саме - запровадження автоматичного розподілу справ між державними виконавцями та реалізацію системи автоматичного он-лайн контролю за строками виконання рішень та їх ефективністю.
Реалізація положень цього пілотного проекту дасть можливість усунути різноманітні корупційні складові у аспекті розподілу справ виконавчих проваджень. між виконавцями».
Проект закону також передбачає інформатизацію та комп’ютеризацію державних виконавців, які працюватимуть з планшетами. Завдяки цьому всі виконавчі дії – від відкриття провадження до його закриття – будуть проводитися в електронній формі.
Також слід зазначити, що пілотний проект щодо реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів (СЕТАМ) перестає бути пілотним та набирає статус постійного.
Електронні торги суттєво знижують ризики корупційних проявів, це знижує тиск боржника за рахунок зменшення його боргових забов’язань завдяки вищій ціні продажу лотів, а також пришвидшує пошук потенційних покупців і створює здорову конкуренцію між ними.
Відділ державної виконавчої служби Краснолиманського міського управління юстиції