Заробітна плата тіньова – пенсія нульова
Однією з актуальних проблем нашого сьогодення є виплата заробітної плати” у конвертах”. Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому. Крім того, при настанні випадку тимчасової втрати працездатності неоформлені працівники позбавляються права на отримання відшкодування при настанні страхового випадку. Більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну) та неофіційну (значно вище мінімальної) зарплатню. Трапляється, що вони навіть не знають про те, що їхня “прозора” зарплата значно відрізняється від тєї, яка записана у відомості. Ця різниця з’ясовується згодом, коли працівнику потрібна довідка про доходи для пред’явлення у Пенсійний фонд при оформленні пенсії. Працівники досі вважають, що, як і раніше, відмітка в трудовій книжці дасть їм можливість одержувати пенсію в повному обсязі, але це не так.
З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зарахування страхового стажу здійснюється пропорційно сплаченим страховим внескам.
Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.
Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати „в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.
Одже, підводячи підсумки , слід зазначити, що кожна працездатна особа має бути зацікавлена у власному матеріальному забезпеченні. Якщо людина працює, то вона повинна отримувати гідну заробітну плату, яка гарантує їй певний рівень життя, соціальний захист, майбутнє пенсійне забезпечення. Заробітна плата для цього повинна бути легальною. Отримана заробітна плата в "конверті" не дає працівнику належного захисту.
Тіньові схеми виплати заробітної плати – це також зрада не тільки майбутнім пенсіонерам, а й сьогоднішнім, так як відрахування із заробітної плати є головним джерелом наповнення бюджету Пенсійного фонду для забезпечення своєчасної виплати пенсій.
Суспільство повинно розуміти важливість прозорих фінансових розрахунків, що "тіньова" заробітна плата сьогодні – це недоотримана пенсія завтра, крадіжка у самого себе, або у своїх найманих працівників.
Начальник управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман В.П. Завгородня