ЦСССДМ повідомляє
СУТНІСТЬ І ПРИЧИНИ ПОШИРЕННЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
Україна є країною походження, транзиту та призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення МОМ, понад 120 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну одним з найбільших «постачальників» підневільної робочої сили в Європі.
Програма протидії торгівлі людьми МОМ в Україні розпочала свою роботу в 1998 році з метою допомогти Уряду України та громадськості у зусиллях із протидії торгівлі людьми та забезпечення доступу постраждалих до допомоги та правосуддя. МОМ застосовує системний підхід до вирішення проблеми торгівлі людьми та проводить роботу у чотирьох взаємопов’язаних напрямах.
ЯК ЛЮДИНА МОЖЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ:
1. Через фірми з працевлаштування - найчастіше вони розміщують свої оголошення в засобах масової інформації, зазвичай обіцяється швидке оформлення документів, висока заробітна плата, можливість роботи без контракту за туристичною чи гостьовою візою, причому деякі «роботодавці» мало цікавляться, чи має людина відповідну кваліфікацію, досвід роботи в даній сфері, чи знає мову країни; має насторожити і те, що пропонується допомога для оплати квитків, при підготовці необхідних документів, віз і т.п.
2. Особисте вербування – пропозиції про роботу може бути отримано від друзів, родичів, сусідів, випадкових знайомих.
Більшість людей довіряє розповідями про те, що за кордоном можна легко заробити «великі» гроші; відоме явище «другої хвилі», коли постраждалі повертаються на батьківщину і з різних причин стають вербувальниками, розповідаючи про закордонний «рай», також використовується «любовні історії», коли вербувальник діє через залицяння.
3. Через модельні агентства - дівчатам пропонують пройти курс навчання в школі моделей (зазвичай короткостроковий), взяти участь у конкурсах краси, поїхати в якості манекенниці за кордон, запевняючи їх у легальності і «безневинністі» подальшої роботи; дуже часто до цього підштовхують батьки, сподіваючись, що покращиться матеріальне становище сім'ї.
4. Через шлюбні агентства – до сих пір агентствам не була потрібна ліцензія і вони не несли відповідальності за своїх клієнтів, ніхто не міг гарантувати жінці, чим може закінчитися зустріч з потенційним «нареченим».
5. Інтернет - останнім часом став невід'ємною частиною нашого життя, використовується для «виходу» на міжнародний «ринок наречених», для пошуку роботи за кордоном.
6. Викрадення - зазвичай використовується у випадках, коли не спрацьовує жоден із способів вербування; відомі випадки викрадення з будинку, на вулиці, в турпоїздку.
7. У зв'язку з посиленням контролю за діяльністю фірм і агентств (ліцензування діяльності фірм з працевлаштування, шлюбних та модельних агентств) прогнозується зростання випадків особистого вербування і вербування через Інтернет.
ФОРМИ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ:
• сексуальна експлуатація (примушування до заняття проституцією, стриптиз, порнобізнес і т.п.);
• примусова праця: - потогіне виробництво, - робота в сільському господарстві, - робота в якості домашньої прислуги, нянечки;
• репродуктивне рабство;
• торгівля нареченими, в тому числі примушування до укладення шлюбу;
• жебрацтво;
• організація злочинної діяльності (наприклад, крадіжка, перевезення наркотиків);
• трансплантація людських органів.
Всього в світі щороку в рабство потрапляють до 900 тисяч чоловік.
Злочинці активно продають жінок і дітей, рідше - чоловіків, для робіт на фермах, примушують займатися проституцією і жебрацтвом, а також втягують у різного роду злочини.
Ніхто не в силах відновити повною мірою те, що було зруйновано: любов, доброту, справедливість, ... але підтримка і участь можуть допомогти розпочати нове життя.
ВАМ ПОТРІБНА ДОПОМОГА, ВИ ОПИНИЛИСЯ У ВАЖКІЙ СИТУАЦІЇ, ЗВЕРТАЙТЕСЬ:
Програма Ла Страда Україна Запобігання торгівлі жінками в країнах Центральної та Східної Європи
Україна, Київ
03113
а / я Київ 113
тел. +38 (044) 2053695 +38 (044) 2053696
Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації (дзвінки безкоштовні)
тел. 0800500335 (зі стаціонарних телефонів)
386 (для дзвінків з мобільних телефонів України)
Краснолиманський міський центр соціальних служб семи, дітей та молоді
тел. (06261) 271-96; (095) 335-38-11; (096) 50-20-778; (063) 955-72-17