Подання заяви про відкриття виконавчого провадження за новим Законом
Заяву про відкриття виконавчого провадження, у відповідності до ч.2 ст. 24 Закону необхідно подавати за місцем проживання, перебування боржника — фізичної особи, за місцезнаходженням боржника — юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
За новим Законом, до заяви про примусове виконання рішення стягувач повинен додати квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру — у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника — фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника — юридичної особи (ч.2 ст. 26 Закону).
Від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про:
• стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;
• обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
• відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;
• стягнення аліментів;
• відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
• також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.
Також, новим Законом надано право стягувачу у заяві про примусове виконання рішення зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення. До таких відомостей віднесено:
• рахунок боржника,
• місце роботи чи отримання ним інших доходів,
• конкретне майно боржника та його місцезнаходження
• рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника,
• суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
Також, під час пред’явлення виконавчого документа до виконання додатково подаються:
1) у разі виконання рішення про конфіскацію майна у кримінальному провадженні — копії опису майна і відповідного судового рішення. У разі відсутності у справі опису майна засудженого надсилається довідка про те, що опис майна не проводився;
2) у разі виконання рішення про конфіскацію майна згідно з постановою суду — копія протоколу вилучення майна, що підлягає конфіскації, або довідка про відсутність такого майна (ч.4 ст 26 Закону).
Не пізніше наступного робочого дня з дня отримання державним виконавцем заяви про примусове виконання рішення, державний виконавець повинен винести постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові зазначається про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно, боржник попереджається про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. Приємною новелою нового Закону є те, що у випадку зазначення стягувачем рахунків боржника у банках, інших фінансових установах, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження накладає арешт на кошти боржника. Така новела повинна зробити більш ефективним виконання судового рішення. Також, у разі якщо в заяві стягувача зазначено конкретне майно боржника, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження перевіряє в електронних державних базах даних та реєстрах наявність права власності або іншого майнового права боржника на таке майно та накладає на нього арешт. На інше майно боржника виконавець накладає арешт в порядку, визначеному 56 цього Закону (ч.7 ст. 26 Закону).
Лиманський міський відділ державної виконавчої служби ГТУЮ у Донецькій області