Мешканцям тимчасово окупованих територій: змінений порядок реєстрації дитини!
До недавнього часу отримати свідоцтво про народження державного зразку мешканці тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей могли тільки по рішенню суда. В зв’язку зі змінами в законодавстві з’явився ще один варіант реєстрації дитини.
Реєстрація факта народження: що предписує закон
• Згідно з частиною 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів громадянського стану»: Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження (перелік документів може змінюватися в залежності від ситуації);
• У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини;
• У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
• Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
Що змінилося для мешканців тимчасово окупованих територій
В грудні 2017 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я». Зазначений порядок тепер розповсюджується, у тому числі, на факти народження дитини на непідконтрольній державною владою території України. Порядок доповнений пунктами, які стосуються таких випадків:
1. Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство по питанням тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України повинні затвердити сумісний наказ про порядок створення комісії, яка буде розглядати питання підтвердження факта народження дитини на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. До складу такої комісії можуть бути включені представники міжнародних гуманітарних організацій.
2. Комісія буде розглядати такі випадки по письмовій заяві жінки, яка народила дитину, її родичів або уповноважених осіб.
3. Протягом двох днів після отримання документів, передбачених пунктом 11 цього Порядку, комісія з питань підтвердження факту народження дитини на непідконтрольній території приймає рішення про огляд жінки та дитини і направляє їх для проведення такого огляду до закладу охорони здоров'я, розташованого на підконтрольній території. У разі відсутності можливості у жінки з дитиною, факт народження якої потребує підтвердження, прибути для проведення огляду в закладі охорони здоров'я, розташованому на контрольованій території, комісія з питань підтвердження факту народження дитини на непідконтрольній території в порядку, передбаченому положенням про зазначену комісію, протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви приймає рішення про виїзд фахівців за спеціальностями "Акушерство та гінекологія", "Неонатологія" та "Медична генетика" для проведення такого огляду на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Виїзд фахівців на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, є добровільним та здійснюється за умови надання ними письмової згоди на це, а також дотримання ними заходів особистої безпеки та отримання відповідного дозволу на перетинання лінії зіткнення. За результатами проведення огляду дитини відповідні фахівці видають медичну довідку про огляд дитини для підтвердження факту народження, яка містить загальні відомості про дитину та жінку та висновок про ймовірну дату пологів.
4. Рішення комісії про підтвердження факту народження приймається на підставі поданої заяви, копій документів, а також за результатами огляду або на підставі довідки про результати генетичного обстеження протягом 10 днів з момента отримання всіх документів.
Рішення комісії оформлюється в формі висновку. На підставі висновку про підтвердження факту народження дитини комісія з питань підтвердження факту народження дитини на непідконтрольній території не пізніше ніж протягом двох календарних днів з дати складення висновку видає медичне свідоцтво про народження (із зазначенням дати його видачі) за формою N 103/о, затвердженою наказом МОЗ (далі - медичне свідоцтво про народження), яке засвідчується підписом керівника лікувального закладу, працівники якого входили до складу комісії.
Висновок комісії з питань підтвердження факту народження дитини на непідконтрольній території про підтвердження факту народження дитини та медичне свідоцтво про народження видаються у двох примірниках та є підставою для проведення державної реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Лиманський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.