Краснолиманський міськвідділ міліції інформує
Закон України Про пробацію
Правову основу пробації та діяльності органу пробації становлять Конституція України, Кримінальний, Кримінальний процесуальний ( N 4651-VI), Кримінально-виконавчий кодекси України, цей Закон та інші закони України, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Метою пробації є забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.
Пробація ґрунтується на принципах:
-справедливості;
-законності;
-невідворотності виконання покарань;
-дотримання прав і свобод людини і громадянина;
-поваги до людської гідності;
-рівності перед законом;
-диференційованого та індивідуального підходу;
-конфіденційності;
-неупередженості;
-взаємодії з державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями та громадянами.
Завданнями пробації є:
-підготовка досудових доповідей щодо обвинувачених;
-здійснення нагляду за засудженими до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, особами, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт, особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, звільненими від відбування покарання вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до трьох років;
-виконання певних видів покарань, не пов'язаних з позбавленням волі;
-направлення засуджених до обмеження волі для відбування покарання до виправних центрів;
-реалізація пробаційних програм стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням;
-проведення соціально-виховної роботи із засудженими;
-здійснення заходів з підготовки осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення;
-реалізація інших заходів, спрямованих на виправлення засуджених та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.
Видами пробації є:
- Досудова пробація - це забезпечення суду формалізованою інформацією, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.
- Наглядова пробація - це здійснення наглядових та соціально-виховних заходів щодо засуджених до покарань.
- Пенітенціарна пробація - це підготовка осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання.
Особливості пробації щодо неповнолітніх
1. Пробація щодо неповнолітніх - це пробація стосовно осіб віком від 14 до 18 років. Пробація здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей неповнолітніх.
2. Пробація щодо неповнолітніх спрямована на забезпечення їх нормального фізичного і психічного розвитку, профілактику агресивної поведінки та їх правопорушень, мотивацію позитивних змін особистості та поліпшення соціальних стосунків.
3. Орган пробації сприяє залученню засуджених неповнолітніх до навчання та здобуттю ними повної загальної середньої освіти.
4. Соціально-виховна робота із засудженими неповнолітніми може проводитися із залученням батьків або їхніх законних представників.
Закон «про Пробацію» підписаний Президентом України П.О. Порошенко
5 лютого 2015р. № 160 – VІІІ