Низький уклін вам, солдати Перемоги!
Дев’яте травня 68 мирної весни після закінчення Великої Вітчизняної війни, видалося сонячним, теплим і усміхненим.
До меморіалу «Батьківщини-мати» рухається колона ветеранів у супроводі духового оркестру через «живий коридор» школярів із букетами квітів. До святого місця їдуть представники трудових, політичних і громадських організацій.
А з гучномовця лунає урочистий голос:
- Уважаемые ветераны, жители и гости Красного Лимана. Примите самые сердечные и теплые поздравления с великим и священным для всех нас праздником – Днем Великой Победы.
Низкий поклон вам, солдаты Победы. Вечная память героям, погибшим в борьбе за свободу и независимость нашей Родины и нашего края!
До підніжжя меморіалу керівництво міста, дирекції залізничних перевезень і теркому, представники трудових колективів кладуть кошики і букети живих квітів.
Урочистий мітинг з нагоди 68 річниці Великої Перемоги у Великій Вітчизняній війні міський голова оголошує відкритим. Звучить гімн України.
З промовою на мітингу виступив міський голова Л.Перебийніс. Він підкреслив, що найбільший внесок у здобутті перемоги над гітлерівською Німеччиною зробили народи Радянського Союзу. Саме на Східному фронті були зупинені, а потім розгромлені дивізії вермахту і сателітів Німеччини.
Особливо вагомий внесок у перемогу здійснив український народ. Полководці українського походження очолювали більшість із 15 фронтів, командували арміями, корпусами, дивізіями.
Кожен п’ятий Герой Радянського Союзу і повний кавалер бойових орденів і медалей – уродженець України. Троє українців - Героїв Радянського Союзу водночас є повними кавалерами ордена Слави. А таких чудо-богатирів у всіх Збройних Силах СРСР було…чотири.
І не випадково, що на території України аж чотири міста-герої з 12 радянських міст-героїв.
Велика Перемога досягнута дуже дорогою ціною для жителів нашої республіки. Три мільйони українців полягли смертю хоробрих на полі бою, більше п’яти мільйонів мирних жителів фашисти стратили, а майже два з половиною мільйони юнаків і дівчат були відправлені на примусові роботи в Німеччину.
Знищено сотні міст, селищ, сіл. Ось тільки дві цифри, які примушують задуматися над трагедією нашого народу: на червень 1941-го року в Україні населення становило 42 мільйони людей, а на початок – 1945-го – 27 мільйонів.
Краснолиманці воювали на різних фронтах Великої Вітчизняної війни. Тринадцять з них стали Героями Радянського Союзу, троє – повними кавалерами ордена Слави, більше семи тисяч нагородженні орденами і медалями.
Більше трьох з половиною тисяч наших земляків – воїнів не повернулося з поля бою.
Л.Перебийніс підкреслив, що на Краснолиманщині на належному рівні ведеться військово-патріотичне виховання.
Почесну місію вручення нагород - орденів «За мужність» виконали міський голова Л.Перебийніс та голова міської ради ветеранів війни, праці і Зброїних Сил України В.Кусливий.
Високі нагороди вручено Кириченку Степану Григоровичу, Резвану Володимиру Хомичу, Бєлкіній Вірі Григорівні, Бєлоусову Сергію Свиридовичу.
Анатолія Івановича Храновського орденом нагороджено посмертно. Його отримала дружина - Агафія Максимівна.
Зі святом Великої Перемоги присутніх тепло вітали начальник дирекції залізничних перевезень А.Яковенко, голова ради ветеранів міста В.Кусливий, учень гімназії Сергій Теліус.
Особливо уважно присутні слухали виступ Мурзалієвої Тетяни із Волгоградської області. Її тітка Клавдія Михайлівна Кужгалієва загинула у боях за Красний Лиман. Нині вона спить вічним сном у одній з могил меморіалу.
Т. Мурзалієва дякувала особисто Л. Перебийносу, В. Кусливому за участь у пошуках місця загибелі її родички, увагу і повагу до неї, до цієї казахської сім'ї.
Хвилиною мовчання і трикратним автоматним салютом вшанували пам’ять загиблих.
В ході урочистостей учасники художньої самодіяльності Будинку науки і техніки локомотивного депо співали і танцювали. Особливо збентежив присутніх виступ солістів бального танцю «Дует» Б.Абрамської та І.Позняка у вокально-хореографічній композиції «Військове танго».
Чудову пісню часів Великої Вітчизняної виконала О.Темчук.
А хореографічна композиція «Молода Україна» у виконанні «Забави» завершила виступ аматорів БНіТ з нагоди свята. У повітря піднялися десятки різноманітних кульок.
А потім краснолиманці, гості міста клали квіти до підніжжя меморіалу, на могили загиблих воїнів, фотографувалися на пам'ять й згадували ті далекі роки Великої Вітчизняної війни.
На територіях усіх сільських і селищних рад Краснолимащини відбулися урочисті мітинги з нагоди всенародного свята – Дня Перемоги.
М. ПАСІЧНИК.