Легальна зайнятість – це захист соціальних та трудових прав та гарантій громадян.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, тобто – можливість заробляти собі на життя роботою, яку людина вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Зайве нагадувати про те, що відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення, можливості отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця, гарантованої виплати заробітної плати двічі на місяць, права на щорічну основну відпустку, соціальну відпустку з вагітності та пологів, додаткових відпусток , передбачених Законом України « Про відпустки «. Нелегальні працівники не мають права на оплату листка непрацездатності, втрачають трудовий стаж. Відсутність страхового стажу для отримання пенсії призводить до нарахування в кінцевому результаті мінімальної пенсії за віком.
Легальна зайнятість – це захист соціальних та трудових прав та гарантій громадян.
Потрібно застерегти і роботодавців від протиправних дій. Адже використання нелегальної робочої сили, відсутність чи несвоєчасне реєстрація трудових договорів між роботодавцем та найманим працівником є порушенням законодавства про працю і передбачає адміністративну відповідальність – накладання штрафу у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Окрім того, встановлена кримінальна відповідальність за не укладання трудових договорів з найманими працівниками та грубе порушення законодавства про працю ( ст.172 Кримінального кодексу України ) та за умисне ухилення від сплати податків ( ст. 212 Кримінального кодексу України ).
Звісно, кожен сам повинен вирішувати – чи жити одним днем чи мати впевненість у майбутньому та бути захищеним соціально. Але хочеться ще раз нагадати – лише легальне працевлаштування гарантує людині її конституційні права.