Реформування державної виконавчої служби – спосіб покращення ефективності виконання рішень
Верховна Рада прийняла в першому читанні внесений президентом України проект закону про виконавче провадження (№2507а). Для забезпечення ефективності виконавчого провадження, своєчасного і повного виконання рішень, законопроектом передбачено: розширення переліку рішень, що підлягають примусовому виконанню; формування Єдиного відкритого реєстру боржників; введення автоматизації процедур виконання рішень шляхом електронної реєстрації документів, повного фіксування процесуальних рішень та виконавчих дій в автоматизованій системі, порядок функціонування, надання інформації та умови доступу до якої визначаються Міністерством юстиції України; оптимізовано терміни проведення виконавчих дій; передбачено посилення відповідальності боржника у виконавчому провадженні, суттєве підвищення розмірів штрафів, що накладаються виконавцем; введена можливість реалізації арештованого майна шляхом його продажу на електронних торгах з урахуванням обмежень, встановлених законопроектом, а також вдосконалення системи відрахувань із заробітної плати та інших доходів боржника і процедури виконання рішення про вселення стягувача.
Водночас буде розширено функції програми виконавчого провадження. Заінтересовані особи зможуть створити власний віртуальний кабінет з усією необхідною для користувача інформацією. Також планується інтегрування системи виконавчого провадження з іншими реєстрами та банківською системою, а електронну перевірку достовірності документів забезпечуватиме наявність QR-коду.
Законопроектом передбачено введення в Україні інституту приватних виконавців та визначено перелік рішень, що не можуть виконуватися приватними виконавцями (за якими боржником є держава, державні органи, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, які фінансуються виключно за кошти державного або/та місцевого бюджетів, або частка держави в статутному капіталі яких перевищує 25%; за якими стягувачами є держава, державні органи; рішення, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності, рішення про вселення і виселення фізичних осіб та інші).
Окрім цього розроблено проект Закону України «Про вдосконалення системи примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)». Законопроектом пропонується встановити доволі високі кваліфікаційні вимоги до осіб, які збираються здійснювати такий вид діяльності. Запроваджується жорсткий та багатосторонній контроль за діяльністю приватних виконавців.
Враховуючи вище викладене, можно зробити висновок, що запровадження змін, передбачених законопроектами, має підвищити рівень судового захисту прав осіб, зростання рівня довіри громадян як до судової системи, так і до державної влади загалом, а також покращити ефективність виконання рішень.
Відділ державної виконавчої служби
Краснолиманського міського управління юстиції