Детінізація заробітної плати – запорука майбутнього!
Одним із пріоритетних напрямків органів Пенсійного фонду України є детінізація заробітної плати. Своєчасна сплата внесків до Пенсійного фонду є запорукою соціальної стабільності кожного громадянина. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.
Встановлений розмір мінімальної заробітної плати на сьогодні – 1218 грн.
Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів працюючих громадян та основою при розрахунку розміру пенсії.
Тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати набули особливого поширення, питання виплати офіційної, прозорої заробітної плати сьогодні дуже актуальне.
Тому, негативні наслідки неукладання трудових відносин, виплати «заробітної плати в конвертах» відчувають як самі роботодавці, працівники так і члени територіальних громад та суспільство в цілому. Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника:
гарантованого розміру заробітної плати;
права на оплачувану відпустку, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
права на оплату лікарняного;
права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;
права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;
права не працювати у вихідний і святковий день;
права на допомогу по безробіттю;
права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;
права на зарахування виробничого стажу;
права на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості.
Аналіз отриманих звітів платників показує, що на деяких підприємствах мають місце факти нарахування та виплати заробітної плати менше законодавчо встановленого рівня, що свідчить про ігнорування вимог законодавства про працю. Працівники таких підприємств змушені займати мовчазну погоджувальну позицію, боячись втратити місце роботи і зарплату.
Так, за даними звітів за січень-лютий місяці 2015 року кількість застрахованих осіб, яким виплачується заробітна плата нижче або на рівні мінімальної, 1251 особі, що становить 11% від загальної кількості застрахованих осіб у звітному періоді.
Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Лиман постійно звертає увагу на легалізацію виплати заробітної плати, цивілізоване оформлення трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками та спільно з іншими контролюючими органами бере участь в роботі робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення у питанні детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення.
Виплата заробітної плати нижче встановленого державою мінімального рівня і “у конвертах” без сплати єдиного внеску є грубим порушенням конституційних норм, гальмуванням соціального розвитку суспільства та позбавляє найманих працівників права на забезпечене майбутнє.
Мета в нас одна – дійти до кожного громадянина і роботодавця, що у свою чергу забезпечить фінансову стабільність пенсійної системи.
Вирішення проблеми легалізації заробітної плати можливо лише спільними зусиллями, тому органи влади постійно спрямовують діяльність на ліквідацію заборгованості з виплати заробітної плати, з метою реалізації ефективного державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, забезпечення конституційного права громадян на своєчасне одержання заробітної плати.
Шановні громадяни! Не дайте позбавити себе соціальних благ, забезпечте собі майбутнє, не сприяйте порушенням трудового законодавства!